четвъртък, 23 април 2009 г.

За значимостта на съдовите заболявания

Безспорен факт в началото на 21 век е, че честотата на сърдечно-съдовите заболявания в световен мащаб непрекъснато се покачва. Нашата страна не прави изключение. За съжаление при някой от тези заболявания дори сме сред водещите нации, което в съчетание със застаряващото българско население е изключително обезспокоителен факт. Сърдечно-съдовите заболявания струват на европейските държави над 170 милиона евро годишно, като въпреки огромните средства инвестирани в лечението им са причина за 49% от смъртните случаи в Европа.
Какво е положението в България? Водеща патология е тази на сърцето, следвана от инсултите и венозните белодробни тромбо-емболии (белодробен инфаркт). Според статистиката два пъти повече млади българи загиват от инфаркт в сравнение с французите, 28 до 30 хиляди души годишно получават инсулт, 6-7% от популацията около 60 годишна възраст и 25% от населението след 70 години са с влошено кръвоснабдяване на крайниците, заплашващо ги с ампутация, 37% от българите страдат от венозна недостатъчност, като 2/3 от тях въобще не се лекуват. Над 250 000 души са болни от диабет, но малцина знаят, че при пациентите с диабетно стъпало гангрената се среща 25 пъти по-често, в сравнение с тези при които болестта не е налице.
Подобни факти могат да се изреждат дълго. За съжаление повечето българи страдат без да обръщат сериозно внимание на съдовите си заболявания, които бавно и постепенно ги инвалидизират и дори убиват. Радостно е, че все повече хора търсят активно информация за различни болести и възможности за тяхното лечение чрез пресата, телевизията и интернет. Стряскащите факти, посочени по-горе, недостатъчното познаване на съдовите заболявания и данните за тях в масмедиите, които често не са поднесени достатъчно разбираемо, са водещите причини да се опитам на достъпен език да предложа необходимата информация за най-често срещаните съдови заболявания, диагностиката и специфичните начини за лечението им.
Наличието на обща информация обаче е необходимо, но недостатъчно условие за ефективното лечение – индивидуалният подход към всеки болен е особено важен за крайния успех. Интернет пространството предлага анонимност, която можете да използвате, но може би не всички пациенти са склонни да задават въпроси и да дискутират открито своите страдания. Именно за това посоченият електронен адрес е за всички, които желаят да получат персонална информация относно своя проблем, както и да препоръчат теми, касаещи различни аспекти на съдовите заболявания, за които да Ви информираме своевременно.
Благодаря Ви предварително за Вашите въпроси, предложения и съвети!

http://medical.bg/
http://www.cardiobg.com/
http://www.puls.bg/
http://www.wikipedia.org/
A. Andreev, Vascular diseases and applied vascular surgery, Sofia, 2007