„Национална Бизнес Поща”
„Здравна поща”
Бр. 10, 7-13.03. 2011 г.
Мадлен Пеева
„Здравна поща”
Бр. 10, 7-13.03. 2011 г.
Мадлен Пеева
Д-р Димитър Петков, началник на Отделението по съдова хирургия в
МБАЛ „Свети Иван Рилски” – Стара Загора:
Лекуваме пациентите с венозна болест в съответствие с последните тенденции в света
На 25 и 26 февруари в София се проведе уоркшоп на тема „Миниинвазивни методи за лечение на венозната болест”, който беше организиран от Националното Дружество по Ангиология и Съдова хирургия.
Научният форум премина със силно старозагорско участие. Отделението по Съдова хирургия на МБАЛ „Свети Иван Рилски”, Стара Загора беше представено от Доц. Андрея Андреев, Д-р Петър Пенков и Д-р Димитър Петков. За впечатленията от срещата разговаряме с Д-р Димитър Петков, д.м, Началник на Отделението по Съдова хирургия.
Какви са Вашите впечатления от уоркшопа за лечение на венозната болест?
-Искам да изразя изключителното си задоволство от факта, че в областта на съдовата хирургия вече се провеждат срещи, на които българските съдовите хирурзи се обучават съгласно практиката и стандартите на Европейското Дружество по Съдова Хирургия (ESVS). Уоркшопа беше изключително полезен за младите колеги, тъй като те имаха възможност да се запознаят съвсем отблизо с най-актуалните за момента методи за лечение на венозната болест. Демонстрациите в реално време на Ендовенозната лазерна аблация (ЕВЛА) и Ендовенозната аблация с радиофреквентен ток показаха предимствата на тези минимално инвазивни техники и убедиха всички присъстващи, че пациентите могат да са напълно работоспособни ден-два след тяхното извършване.
Какво ново беше демонстрирано в областта на склеротерапията?
-Безспорна звезда на уоркшопа беше Проф. Милич от съседна Сърбия. Той е един от водещите флеболози не само в Европа, но и в света, а неговите публикации в областта на лечението на венозната болест са високо ценени в Европа и САЩ. По отношение на склеротерапията при разширени вени, той показа стандартните техники, които безспорно впечатлиха по-младите колеги, но не изненадаха българските съдови хирурзи с голям опит в лечението на венозната недостатъчност чрез склеротерапия. Изключително интересна обаче беше презентацията на Проф. Милич за прилагането на различни видове компресивни превръзки при лечението на венозни язви. Тук със задоволство трябва да отбележа, че представените от него методи и резултати доказаха защо в тази област на флебологията те се ценят високо в цял свят.
Какви конкретни ползи ще донесе за пациентите с венозна недостатъчност в нашият регион участието на съдовите хирурзи от вашето отделение в този уоркшоп?
-Един от най-важните изводи от участието ни в тази среща е, че пациентите ни с венозна болест се лекуват в съответствие с най-съвременните тенденции в Европа и света. Така например в областта на прилагането на Ендо Венозната Лазерна Аблация считам, че вече сме се утвърдили като един от водещите центрове за лечение на венозната недостатъчност чрез този метод. Разполагаме и с лазерни сонди за лечение на най-малките (под 1 мм) разширени вени, което се извършва амбулаторно. Все по-широко в нашата практика навлиза и склеротерапията (вкарване с малка игличка на вещество, предизвикващо запушване на разширената вена) с течни склерозанти и с пяна.
Разбира се, трябва да подчертаем, че винаги има какво да научим, особено от световно известни специалисти и това ни помага да поддържаме високо нивото на лечебният процес при нашите пациенти.
Професор Драган Милич по време на уоркшопа