Екстракраниална мозъчносъдова патология
(Част 2)
Вертебробазиларна недостатъчност
Вертебробазиларната недостатъчност се дължи на намалено кръвоснабдяване на малкия мозък. Причини, които могат да доведат до нейното развитие са: Атеросклеротични промени във вертебралните или базиларните артерии, различни състояния водещи до понижаване на кръвното налягане, наличие на остеофити („шипове”) във вертебро-базиларния канал водещи до компресиране на артериите, тромбози в началния сегмент на подключичната артерия и др.
Вертебазиларните смущения най-често възвикват внезапно. При пациентите могат да се наблюдават изразени в различна степен световъртеж, гадене, повръщане, загуба на равновесие, понякога краткотрайни припадъци с пълно възстановяване. Тази симптоматика най-често се описва като Мениеров синдром (идентична симптоматика при увреди на вътрешното ухо).
Установяването на мениероподобна симптоматика задължително изисква извършването на пълно по обем Доплерсонографско изследване на мозъчното кръвоснабдяване и на съдовете на аортната дъга. Установяването на патологични промен и изисква задължително ангиографско изследване. Рентгеновата снимка на шиините прешлени също е част от диагностичния алгоритъм, като при находка може да се извърши и Компютърна Томография на участъците от шията в която се намират установените промени (най-често остеофити).
Преобладаващата част от пациентите с Мениеров синдром се лекуват успешно медикаментозно от специалист невролог. Оперативното лечение се извършва при много строги показания. Днес дилатацията на стеснените участъци на засегнатите артерии с последващо поставяне на стент се налага като средство на избор при необходимост от инвазивно лечение.
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Vertebrobasilar_insufficiency
2. http://emedicine.medscape.com/article/794678-overview
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC493808/
4. http://www.ucdmc.ucdavis.edu/vascular/diseases/vertebrobasilar.html